بشقاب میناکاری اصفهان

هنر مینا و بشقاب میناکاری در گذر تاریخ

مینا هنر خاک و آتش است که با رنگ های درخشان روی فلزات می رود. این هنر زیبا در قرون مختلف همیشه طرفداران خود را داشته و هیچ گاه از رونق نیفتاده است. در این مقاله قصد داریم مروری کنیم بر پیشینه ی این هنر در طول تاریخ.

بشقاب میناکاری ساده

دوران هخامنشیان

یکی از کهن ترین مدل های قدیمی میناکاری، بازوبندی از طلاست که روی آن با میناکاری تزیین شده است و به دوران هخامنشیان تعلق دارد. این اثر باستانی در حال حاضر در موزه ی ویکتوریا و آلبرت لندن می باشد.

بازوبند هخامنشی

دوران ساسانیان

یک بشقاب میناکاری دوره ساسانی است که روی آن طرح شکار قوچ امپراتوری ساسانیان حک شده است. این بشقاب میناکاری در موزه ی متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.

بشقاب ساسانیان

دوران سلجوقیان

نقطه ی اوج و شکوفایی هنر میناکاری در دوره ی سلجوقیان است. یکی از آثار ارزشمند در این دوره “سینی آلب ارسلان” می باشد که میناکاری روی ظرف نقره انجام شده است و در موزه ی صنایع ظریفه ی بوستون می باشد.

مغولان و تیموریان

در دوره ی مغول ها هنر فلزکاری و میناکاری تغییراتی پیدا کرد که باعث پیدایش سبک نوینی در میناکاری شد. در دوره ی تیموریان نیز ترصیع فلز، به شرقی ترین شکل خود تغییر یافت.

صفویان

در دوران صفویان، نقش های مینیاتوری بیشتر رونق گرفت طرح هایی مثل مجالس بزم در دربار، شکار و اسب سواری روی ظروف نقره انجام می شد. نقش های اسلیمی و ختایی و رنگ قرمز نیز به طرح ها اضافه شد.

صفویان

قاجاریان

در این دوران میناکاری رونق خود را از دست داد و بیشتر روی سر  و کوزه قلیان میناکاری انجام می شد. در این دوران وسایل دیگری چون کمربند، آفتابه لگن، گلاب پاش ، اشکدان و گوشواره نیز میناکاری شده است.

قاجاریه

برای مشاهده و خرید عمده بشقاب میناکاری روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت بشقاب میناکاری ۲۵ سانتی : ۷۹۰۰۰ تومان

خرید

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن