خرید عمده میناکاری اصفهان

میناکاری اصفهان فروش عمده ای

انواع ظروف زینتی و مصرفی میناکاری

سابقه ی هنر میناکاری به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد و میناکاری بر روی مس به ۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد.تجلی این هنر در ایران نسبت به کشور های دیگر بسیار بیشتر بوده و نمونه های بسیار زیادی از این آثار در کاوش های تاریخی در اقصی نقاط کشور یافته اند.

میناکاری از گذشته تا کنون از لحاظ نوع فلزات، روش کار، نقاشی ها و فرم ظروف تغیییرات زیادی به خود دیده است.

مینای زمینه برجسته روشی است که در آن نگاره‌ها و خطوط را بر روی شی مورد نظر حک و سپس در شکاف های ایجادشده بروی تصویر حک شده لعاب رنگی ریخته و درکوره قرار می دهند.

در مینای خانه بندی سیم های بسیار نازکی را به شکل دلخواه درآورده و بروی قطعه مورد نظر می چسبانند.ولعاب را بر روی آن ریخته و حرارت میدهند.

 

درجه حرارت کوره در این روش در حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد است. در مرحله ی بعدی از پودرهای رنگی برای پوشش سطح استفاده می کنند و دوباره حرارت می دهند.در این روش مفتول ها در کوره به رنگ سیاه تغییر می کنند که باید در این مرحله روی ظرف اسیدکاری انجام داد.تا به رنگ دلخواه برگردند.

مینای خانه بندی بیشتر در اصفهان و تهران رایج است. یک مدل از مینای خانه بندی به مینای سیاه شهرت دارد که بیشتر در شهر های جنوبی طرفداران خاص خود را دارد .

مینای نقاشی پر طرفدارترین میناکاری است.این روش بیشتر در اصفهان و تهران کاربرد دارد.

 

در این روش پس از چند بار لعاب دهی به رنگ سفید و پخت ظرف در کوره  با دست نقش و نگار های مینا را بر روی ظرف مورد نظر می کشند و دوباره در کوره با حرارت ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه می گذارند.

 

وسایل مورد نیاز میناکاری شامل:

ورقه، هاون، ماده آبگینه ای مینا، کاغذ کپی، چکش، سندان، گیره، اره کمانی و اره فلز بر، قیچی فلز بر، قلم مو، رنگ، کوره، مواد شیمیایی همچون سیلیس، کربنات، سدیم، پتاسیم، آهک و قلع و سرب می باشد.

 

زیرساخت مینا با فلزی حداق با ضخامت ۰٫۷ میلیمتر باید به گونه ای تنظیم شود که در برابر فشار های کششی و خمشی مقاومت داشته و ترک نخورد.همچنین لعب در صورت حرارت دیدن پوسته پوسته نشود.

 

ورقه می تواند از طلا، نقره، مس، ورشو، آهن و برنج باشد. به جهت چکش خواری بیشتر و اکسید نشدن در دمای ذوب مینا، طلا بهترین گزینه است؛ اما به دلیل قیمت بالای آن از مس استفاده بیشتری می شود.هرچه وزن فلز یا همان قالب اولیه طرح بیشتر باشد محصول نهایی مرغوب تر است.

 

هنر میناکاری اصفهان از شناخته شده ترین هنر های صنایع دستی ایران در جهان به  شمار می رود.

میناکاری با هدف تزیین ظروف صورت میگیرد و بسته به لعاب بکار رفته در آن به لعاب شیشه ی شفاف (transprant) نیم شفاف (semi-poaque) یا مات (opaque) تقسیم بندی شده و در کوره با دمای بالا به دفعات جهت تثبیت رنگ ها پخت می شود.

 

 مینای جواهر، چینی، مس و …  از انواع مینا می باشد. همچنین از نظر پخت ظروف مینا درکوره انواع نرم (ذوب و پخت پایین) متوسط (ذوب و پخت متوسط) و سخت (ذوب بالا) و از نظر وجود مواد مهمی چون سرب به مینای سربی و غیر سربی و مینای سربی به انواع سرب بالا، پایین، متوسط، و از نظر خصوصیات و عملکرد به مینای مقاوم در برابر اسید یا مینای مقاوم در برابر هوازدگی و غیره تقسیم می شود.

ازدوره صفویان به بعد اصفهان همچنان به عنوان مرکز میناکاری ایران باقی ماند همچنین این هنر در شهرهایی همچون ری ، طوس و کاشان نیز به دلیل وجود معادن کائولین رواج بهتری نسبت به دیگر شهرها پیدا کرد.

درکشور هایی مانند عراق و سوریه نیز هنر مینا کاری رواج داشته و حتی در زمان سلجوقیان ، موصل مرکز تهیه ی ظروف برنجی و مینا کاری محسوب می شد.

به دلیل قدمت چندین ساله این هنر در شهر اصفهان مرغوب ترین مینا های جهان در این شهر تولید می شود.

اگر شما از صاحبان برند و یا شرکت هستید و علاقه مند به اهدای هدایای صنایع دستی به منظور تبلیغات شرکت خود می باشید ظروف زیبای میناکاری انتخاب بسیار هوشمندانه ای می باشد.

در این وب سایت به دلیل دسترسی به ظرفیت بالا وتعداد زیاد انواع ظروف و تندیس های میناکاری امکان سفارش به صورت عمده ای با درج لوگوی سازمانی شما نیز وجود دارد.

شما می توانید در این سایت کلیه محصولات را از بازار های مینا سازی اصفهان سفارش دهید و محصول را درب منزل دریافت کنید.

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

خرید محصول

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن