آموزش میناکاری اصفهان

آموزش مرحله به مرحله میناکاری روی مس اصفهان

آموزش مرحله به مرحله میناکاری روی مس اصفهان

میناکاری یا میناسازی، هنری اصیل و ایرانی که به هنر آشتی خاک و آتش زبانزد می باشد و دارای پیشینه ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد. مهد هنر میناکاری در ایران شهر اصفهان می باشد، هر چند هنر مختص به جا نمی باشد و در شهر های دیگر نیز رواج دارد.

رنگ بکار رفته در میناکاری که به رنگ مینا معروف می باشد، این رنگ شفاف می باشد و شفافیت خود را از اکسید قلع بدست می آورد. برای آغاز به انجام میناکاری اصفهان شما نیازمند یکسری مواد و ابزار می باشید که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد. 

مواد و ابزار مورد نیاز برای میناکاری به اختصار عبارتند از:

۱ ـ پرگار جهت ترسیم طرح اولیه
۲ ـ قلم جهت رنگ گذاری و رنگ برداری
۴ ـ رنگ پودری مینا که مخصوص میناکاری می باشد.
۵ ـ صمغ مخصوص میناکاری
۶ ـ زیر ساخت مسی

در مرحله اول برای ساخت یک اثر میناکاری شده باید زیر ساخت مسی مورد نیاز را به شکل و ابعاد مورد نظر تهیه نموده که اینکار باید توسط مسگر انجام شود و پس از این مرحله ظرف مورد نظر لعاب سفید که مرحله اولیه می باشد بر روی ظرف پیاده سازی شود که این کار دارای ریزه کاری های خاص خود می باشد و لعاب کاری سه تا چهار بار باید تکرار شود و هر بار باید در کوره ۷۰۰ درجه حرارت ببیند تا لعاب ظرف ثابت شود.

در مرحله بعدی طرح باید رنگ لاجوردی را با صمغ به میزان معین با یکدیگر مخلوط نموده و توسط قلم مو از مرکز ظرف شروع به رنگ آمیزی میکنیم. اگر در جایی رنگ اضافی بود توسط قلم مو آن را برداشته تا کار تمیز باشد. توسط پرگار بر روی ظرف اندازه بندی کرده برای نشانه گذاری به منظور ترسیم طرح مورد نظر.

سپس با یک قلم ظریف طرح مورد نظر را کشیده که بستگی به ذوق هنری و سلیقه هنرمند میناکار دارد. سپس طرح ها با آبی فیروزه ای و لاجورد پر می شود. یک اثر هنری میناکاری نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد. بعد از این مرحله ظرف باید در داخل کوره قرار گرفته تا رنگ براقیت لازم را داشته و قابل شستشو شود.

هنرمندان میناکاری اصفهانی که می توان به جرات گفت بهترین محصولات میناکاری را تولید می کنند توانسته اند در زمینه تولید انبوه این آثار هنری حرف اول را بزنند و بطبع خرید میناکاری عمده در این شهر رونق بسیاری دارد.

برای مشاهده تنوع محصولات و خرید میناکاری اصفهان می توانید به لینک زیر مراجعه نموده و از یک خرید راحت و مطمئن بهرمند شوید.

برای مشاهده و خرید به لینک زیر مراجعه نمائید

خرید

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن