بشقاب میناکاری اصفهان

آشنایی با مراحل تولید ظروف و بشقاب میناکاری

با در نظر گرفتن اینکه ابزار میناکاری برایمان مهیاست در خصوص مراحل آن توضیح می دهیم.

مرحله نخست در تولید ظروف میناکاری انتخاب زیرساخت مناسب می باشد. این زیرساخت باید از فلزات خالص یا آلیاژهای فلزات با ترکیب درصد دقیق تهیه شود. معمولا جنس این فلز زیرساخت از طلا، نقره، ورشو، آهن و برنج می باشد. بهترین فلز به دلیل چکش خوری بیشتر و اکسید نشدن در دمای ذوب مینا، طلا می باشد اما بدلیل قیمت بالای آن از مس استفاده می شود.

تهیه زیرساخت میناکاری

پس از آنکه فلز زیرساخت انتخاب شد، باید روی آن لعاب زد زیرا برای آنکه بتوان نقش و نگار مینایی روی سطح ظرف انداخت لازم است که سطح مناسبی داشته باشد. لعاب میناکاری معمولا سفید است. حتما در کارگاه های میدان نقش جهان بشقاب میناکاری به رنگ سفید دیده اید.

تهیه لعاب میناکاری

مرحله بعد رنگ میناکاری است. رنگی که در هنر میناکاری استفاده می شود گیاهی، معدنی یا فلزی است. البته امروزه اکثر رنگ های مورد استفاده فلزی و شیمیایی هستند. رنگ های میناکاری اغلب از ترکیب اکسید فلزات با مقادیر مشخصی از نمک ها به دست می آید.

تهیه رنگ میناکاری

پس از انتخاب زیرساخت و رنگ و لعاب کار را شروع می کنیم. برای آنکه زیرساخت را تهیه کنیم از روش های خم کاری و چکش کاری استفاده می شود تا شی به شکلی که مورد نظر ماست در آید. سپس سطح آن را تمیز می کنند تا لعاب به راحتی به سطح کار بچسبد.

فرم دهی زیرساخت میناکاری

حال نوبت به لعاب کاری می رسد. این مرحله معمولا به دو شیوه انجام می شود:۱-روش اسپری ۲-روش دستی یا غرفاب. پس از آنکه لعاب روی ظرف ریخته شد نوبت پخت لعاب در کوره است که معمولا بین ۲ تا ۲ ۳ دقیقه طول می کشد و مدت آن به نظر استاد کار بستگی دارد.

لعاب کاری مینا

پس از لعاب کاری نوبت به نقاشی ظرف می رسد که خود یک مقوله ی جداست و ریزه کاری ها و جزییات خود را دارد.

نقاشی مینا

پس از آنکه کار نقاشی تمام شد مجددا باید ظرف به کوره برود تا نقاشی آن نیز پخته شود. اگر دما و زمان پخت رنگ مناسب نباشد، پخت رنگ خوب انجام نمی شود و رنگ یا پاک می شود یا بعدا به صورت کدر در می آید.

پخت مینا در کوره

مرحله نهایی لعاب کاری است که لعاب کاری تکمیلی و نهایی کار است. پس از آنکه رنگ در کوره پخته شد ظرف را با لعاب شفاف و نازکی می پوشانند و دوباره آن را می پزند.

لعاب نهایی مینا

برای خرید عمده بشقاب میناکاری ۲۵ سانتی روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت : ۷۹۰۰۰ تومان

خرید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن